Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı
Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı
Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı

Kellik: Tedavi Ne Kadar Yakınımızda?

Kellik, bazıları için yaşlanma sürecinin kabul edilen bir parçası ve bazıları için bir sıkıntı kaynağıdır. Saç dökülmesi milyonlarca erkeği ve kadını etkiliyor, ancak yıllardır süren araştırmalara rağmen hala bir tedavi mevcut değil. Kellik için sihirli bir kurşun bulmak için ne kadar yakınımız var? Tıbbi Haberler Bugün kanıtlara bir göz atın.

Daha yaygın olarak erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik olarak bilinen Androgenetik alopesia , saç dökülmesinin en yaygın türüdür ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30 milyon kadın ve 50 milyon erkek etkilemektedir .

Erkekler, saç dökülmesi hem tapınakların üzerinde başlar hem de zamanla “M” şekli oluşturmak için geri çekilir. Saç ayrıca tacında ince olma eğilimindedir ve kısmi veya tamamen kellik gelişebilir. Kadınlarda saç çizgisi geriye gitmez ve nadiren toplam kellik oluşur, ancak saç genelde başın her tarafında incedir.

Erkek tipi kellik, kalıtsaldır ve erkek seks hormonlarıyla bağlantılı olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi ergenlik döneminde başlayabilir . 35 yaşına kadar erkeklerin üçte ikisini , erkeklerin yüzde 85’ini 50 yaşına kadar etkilemektedir .

Dişi kalıp kelliklerinin nedenleri belirsizdir. Bununla birlikte, saç dökülmesi en sık menopozdan sonra kadınlarda görülür , bu durumun kadın hormonlarının azaltılmasıyla ilişkili olabileceğini gösterir.

Pek çok insanı etkileyen androjenetik alopesi ile kalıcı bir tedavi , nüfusun kayda değer bir yüzdesi için kaygıyı azaltmakla kalmaz , aynı zamanda keşfi yaptıran ilaç firmasına maddi olarak avantajlı olduğunu da kanıtlar.

Saç büyütme evreleri

Saçlar, saç folikülünden (ciltte her saça demir atan cebinden) ve şafttan (saç derisi üzerindeki görünür elyaftan) oluşmaktadır. Follikülün tabanında bulunan saç lavabosunda, hücreler bölünür ve keratin adı verilen bir proteinden üretilen saç şaftını üretmek için büyür. Ampulü çevreleyen papiller saç köklerini besleyen ve saç büyümesini ve düzenini düzenleyen hormonları veren küçük damarları içerir.

Saç follikülleri, tüm hücrelere çok benzer şekilde döngüleri vardır. Çevrimin doğal bir parçası, günde 50 ila 100 kılın dökülmesini gerektirir.

Her follikül 2 ila 6 yıl boyunca saç üretir ve birkaç ay mola verir. Saç folikülü dinlenme safhasındayken saç dökülür. Kafa derisinde yaklaşık 100.000 follikül bulunur, ancak her folikül farklı bir zamana dayanır ve diğerleri kıllar ürettiği için, saç dökülmesi genellikle göze çarpmıyor. Daha belirgin saç dökülmesi, büyüme ve tükenme döngüsü bozulması durumunda veya saç folikülünün tıkanması ve yara dokusu ile değiştirilmesi durumunda ortaya çıkar.

Bilim adamları şimdi model kelliklerinin minyatür olarak bilinen bir fenomen aracılığıyla olduğunu anlıyorlar. Bazı kıl folikülleri , folikülün yağ bezlerinde tutulan bir enzim yardımıyla testosterondan dönüştürülen bir hormon olan dihidrotestosteron ( DHT ) eylemlerine genetik olarak aşırı duyarlı görünüyor .

DHT, saç foliküllerinde bulunan reseptörlere bağlanır ve onları küçültür, böylece kademeli olarak daha küçük hale gelir. Zamanla foliküller daha ince tüyler üretir ve normalden daha kısa sürede büyür. Sonuç olarak, folikül artık saçları türetmez, bu bölgeyi kel bırakır.

Mevcut saç dökülmesi tedavileri

Halen, minyatürü durdurmak veya tersine çevirmek için mevcut tedavi seçenekleri azdır. Çoğu saç dökülmesi tedavisi yalnızca kalıcı bir çözüm olmak yerine saç dökülmesini yönetir.

Saç ekimi

Saç nakli, DHT’ye dirençli ve kel bölgelerine nakledilen başın arka kısmından foliküllerin hasat edilmesini içerir. Bir cerrah, birkaç tüy içeren cildin çok küçük fişlerini çıkaracak ve foliküllerin aktif olmadığı fişleri implant edecektir. Tüylerin yaklaşık yüzde 15’i follikülden tek bir saç olarak çıkıyor ve yüzde 15’i dört veya beş kıllı grupta büyüyor.

Prosedürün sonunda, kişi hala aynı miktarda saça sahip olacak – sadece saçlı deri etrafında daha eşit bir şekilde dağıtılacaktır. Cerrahi prosedürle saç dökülmesinin tedavisi acılı ve pahalı olabilir. Yara izi ve enfeksiyon riski de vardır.

Düşük seviye lazer terapisi

Düşük seviye lazer terapi (LLLT) hafif ve ısıl işlem biçimidir. LLLT’nin hem erkeklerde hem de kadınlarda tüy büyümesini teşvik ettiği gösterilmiştir. Araştırmacılar, süreçte yer alan ana mekanizmaların , folliküldeki epidermal kök hücrelerin uyarılması ve folikülün döngünün büyüme evresine geri kaydırılması olduğunu varsaymaktadır.

Kelliklerin altında yatan genetik

Birleşik Krallık’taki Edinburgh Üniversitesi liderliğindeki bir araştırmada , erkek tipi kelliklerde yer alan 287 genetik bölge keşfedildi. Araştırmacıların tanımladığı genlerin çoğu saç yapısı ve gelişimi ile bağlantılıydı.

“Yüzlerce yeni genetik sinyal belirledik,” diyor Saskia Hagenaars, Ph.D. Edinburgh Üniversitesi’nin Bilişsel Yaşlanma ve Bilişsel Epidemiyoloji Merkezi’nden bir öğrenci. “Erkekler için saç dökülmesine neden olan genetik işaretlerin çoğunun, annelerin annesinden miras kalan X kromozomundan geldiğini görmek ilginçti.”

Ekibin bulguları, bir erkeğin şiddetli saç dökülmesi yaşama olasılığını öngörmesine yardımcı olmakla kalmamış, aynı zamanda kellik tedavisinde ilaç geliştirmeleri için yeni hedefler de sağlayabilir.

Hatalı bağışıklık hücreleri

University of California-San Francisco (UCSF) araştırmacıları, genellikle inflamasyon kontrolüyle ilişkili olan Tregs adı verilen bir bağışıklık hücresindeki kusurların saç dökülmesinin farklı bir türünden sorumlu olabileceğini bildirdi : alopesi areata . Treg’in erkek tipi kelliklerde de rol oynayabileceğini söylediler.

Bir fare modelinde, UCSF’de dermatoloji asistanı olan Michael Rosenblum ve arkadaşları , Treg’lerin ciltteki sağlıklı saçları destekleyen kök hücreleri tetiklediğini buldular . Treg’lerle işbirliği yapmadan, kök hücreler kıl foliküllerini rejenere edemez ve bu saç dökülmesine neden olur.

Profesör Rosenblum, “Cilt kök hücreleri ve Treg’ler birlikte gelişti, böylece Treg’ler kök hücre hücrelerini enflamasyona karşı korumakla kalmıyor aynı zamanda rejeneratif çalışmalarına da katılabiliyor” diye açıklıyor Prof. Rosenblum. “Artık kök hücreler, Treg’lere, rejenere olma zamanının ne zaman başlayacağına güveniyorlar.”

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı Minoxidil Losyon Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı © 2019
Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı Minoxidil Losyon - Saç Sakal Çıkarıcı